Part Number # MCSESM083F23F0
SKU # 2400083
MCSESM083F23F0
Schneider Electric MCSESM083F23F0 Modicon Managed Switch
Part Number # MCSESM083F23F0
SKU # 2400083
Schneider Electric MCSESM083F23F0 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | MCSESM083F23F0 |
| SKU #: | 2400083 |
| Connector Type: | RJ45 Shielded |
| Interface: | (8) 10/100BASE-TX |
| Protocol: | EtherNet TCP/IP |
| Type: | Transparent Ready |
| Cable type: | cat 5e 100 m Twisted Shielded Pair Copper |
| Height: | 5.43 in |
| Power supply: | 12 to 24 V |
| UNSPSC: | 43222612 |
| UPC: | 03606481463296 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric MCSESM083F23F0 Modicon Managed Switch
Brand: Schneider Electric
Part Number: MCSESM083F23F0
Schneider Electric Square D Modicon Managed Switch, Transparent Ready, (8) 10/100BASE-TX Interface, Ethernet TCP/IP Protocol, cat 5e 100 m Twisted Shielded Pair Copper Cable, RJ45 Shielded Connector, 12 to 24 V Supply, IP30 Enclosure, DIN Rail Mounting, 4.37 in Length, 2.87 in Width, 5.43 in Height, 32 to 140 deg F, Environmental Conditions: 1 to 95% Relative Humidity
Additional Description: SQD -MCSESM083F23F0 MODICON MANAGED SWITCH 8TX
Catalog Description: network switch, Modicon Networking, managed, 8 ports for copper
MCSESM083F23F0 Item Features
- High performance and robust hardware with more flexibility and features give customers more options
- Provides simple connectivity for multiple Ethernet devices
- Enhanced native cyber secure features help to protect and transmit data across the network at the high level of security
- High network availability with the support of different ring protocols or functions, such as HIPER-ring, RSTP, MRP etc
- Easy configuration and administration process via HTML5 based web pages
MCSESM083F23F0 Standards
CE Certified|cULus Listed|DNV Certified|GL Certified|ATEX Certified|Green Premium Listed|RCM Certified|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 61010EN/IEC 61131EN/IEC 62368-1|WEEE CertifiedSKU #2400083Part Number #MCSESM083F23F0UNSPSC43222612UPC03606481463296
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

