Part Number # LC2D25G7
SKU # 932574
LC2D25G7
Schneider Electric LC2D25G7
Part Number # LC2D25G7
SKU # 932574
$478.65 / Each
Schneider Electric LC2D25G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2D25G7 |
| SKU #: | 932574 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 120/690 V DC, 300 V DC |
| Contact Rating: | 10/60 A at 600 V AC, 40/60 at 600 V AC |
| Dimensions: | 90 mm W x 86 mm D x 85 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Operating Temperature: | -20 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC2D |
| Size: | 85/90/92 mm |
| Type: | D-Line Mechanical Standard |
| Wattage: | 1.2/3.2 W |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207528 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$478.65 / Each
Quantity:
Schneider Electric LC2D25G7
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC2D25G7
Additional Description: SQD -LC2D25G7 TeSys REVERSING CONTACTOR IEC +OPTIONS
Catalog Description: TeSys Deca IEC contactor, 25 A, 3 P, 15 HP at 480 VAC, reversing, 120 VAC 50/60 Hz coil
LC2D25G7 Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC2D25G7 Includes
Protective CoverLC2D25G7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/watch?v=sMB7LYvhzEM
LC2D25G7 Standards
DNV;CSA;CCC;UL;GL;LROS (Lloyds register of shipping);BV;RINA;GOST;UKCA;CBLC2D25G7 Warranty
18 monthsSKU #932574Part Number #LC2D25G7UNSPSC39121529UPC00785901207528
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

