Part Number # LC2D25G7
SKU # 932574
LC2D25G7
Schneider Electric LC2D25G7
Part Number # LC2D25G7
SKU # 932574
$478.65 / Each
Schneider Electric LC2D25G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2D25G7 |
| SKU #: | 932574 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 120/690 V DC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/60 A at 600 V AC, 40/60 at 600 V AC |
| Dimensions: | 90 mm W x 86 mm D x 85 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -20 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC2D |
| Size: | 85/90/92 mm |
| Type: | D-Line Mechanical Standard |
| Wattage: | 1.2/3.2 W |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207528 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$478.65 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC2D25G7, IEC Contactor, D-Line Mechanical Standard, Series: LC2D, 120/690 V DC, 300 V DC Coil, 25/40 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 60 Hz Frequency, 1.2/3.2 W Wattage, Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 600 VAC, 40/60 at 600 VAC Contact, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, 85/90/92 mm Size, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -20 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 90 mm W x 86 mm D x 85 mm H Dimensions
LC2D25G7 Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC2D25G7 Includes
Protective CoverLC2D25G7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/watch?v=sMB7LYvhzEM
LC2D25G7 Standards
DNV;CSA;CCC;UL;GL;LROS (Lloyds register of shipping);BV;RINA;GOST;UKCA;CBLC2D25G7 Warranty
18 monthsSKU #932574Part Number #LC2D25G7UNSPSC39121529UPC00785901207528
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

