Part Number # 2TLA010050R0000
SKU # 2336868
2TLA010050R0000
ABB 2TLA010050R0000 Safety Relay
Part Number # 2TLA010050R0000
SKU # 2336868
$246.33 / Each
ABB 2TLA010050R0000 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | 2TLA010050R0000 |
| SKU #: | 2336868 |
| Coil Voltage: | 265 V AC, 350 V DC |
| Contact Rating: | 8 A |
| Dimensions: | 22.5 mm W x 120 mm D x 120 mm H |
| Frequency Rating: | 0.5 Hz |
| Series: | Sentry |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 65 deg C |
| Type: | 1-Function |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 07350024483284 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$246.33 / Each
Quantity:
ABB 2TLA010050R0000 Safety Relay
Brand: ABB
Part Number: 2TLA010050R0000
ABB Safety Relay, 1-Function, Series: Sentry, 50 mA, 4 W Power, 0.5 Hz Frequency, 265 VAC, 350 VDC Coil, 3NO-1NC Contact Form, 8 A Contact, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP20 Enclosure, -10 to 65 deg C, 22.5 mm W x 120 mm D x 120 mm H Dimensions
Additional Description: ABB -2TLA010050R0000 SENTRY SSR10 24VDC
Catalog Description: Manual or automatic reset selectable by switch on front.
2TLA010050R0000 Application
Light Beams, Light Curtains, Three Position Safety Device, Safety Interlock Switches, Emergency Stop Buttons, Bumpers, Contact Edges and Safety Mats2TLA010050R0000 Item Features
- Faster troubleshooting with display
- Powerful outputs
- Single function or universal model
- Switch for selection of the reset function
- No time delay
- 4.6 A and 0.5 A at 250 VAC/24 VDC
- Light-button function
- 5 A NC, 8 A NO contact rating
- Delayed outputs
- Multi-reset
- Timer functions with an accuracy of +/-1%
- Configurable models with display
2TLA010050R0000 Standards
BAA Compliant|CE Certified|CCC Certified|cUL Listed|cULus Listed|TUV Certified|CE CertifiedSKU #2336868Part Number #2TLA010050R0000UNSPSC39122331UPC07350024483284
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

