Part Number # 2TLA010070R0400
SKU # 2347608
2TLA010070R0400
ABB 2TLA010070R0400 Safety Relay
Part Number # 2TLA010070R0400
SKU # 2347608
$528.03 / Each
ABB 2TLA010070R0400 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | 2TLA010070R0400 |
| SKU #: | 2347608 |
| Amperage Rating: | 50 mA |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Form: | 4NO 4 Form A |
| Contact Rating: | 8 A |
| Dimensions: | 22.5 mm W x 120 mm D x 120 mm H |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 0.5 Hz |
| Series: | Sentry |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 65 deg C |
| Terminal Type: | Screw |
| Type: | Universal |
| Country of origin: | DE |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 07350024483383 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$528.03 / Each
Quantity:
ABB 2TLA010070R0400 Safety Relay
Brand: ABB
Part Number: 2TLA010070R0400
ABB Safety Relay, Universal-Function, Series: Sentry, 50 mA, 6 W Power, 0.5 Hz Frequency, 265 VAC, 350 VDC Coil, 2NO-2NO Contact Form, 8 A Contact, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP20 Enclosure, -10 to 65 deg C, 22.5 mm W x 120 mm D x 120 mm H Dimensions
Additional Description: ABB -2TLA010070R0400 SENTRY USR22 24VDC USR2
Catalog Description: Manual or automatic reset selectable.
2TLA010070R0400 Application
Light Beams, Light Curtains, Three Position Safety Device, Safety Interlock Switches, Emergency Stop Buttons, Bumpers, Contact Edges and Safety Mats2TLA010070R0400 Item Features
- Configurable models with display
- USR10 is used with safety devices with contacts, 1 or 2 channels , safety devices with OSSD outputs, two hand devices, safety mats and safety edges/bumpers
- Powerful outputs
- Switch for selection of the reset function
- Single function or universal model
- Light-button function
- 5 A NC, 8 A NO contact rating
- Delayed outputs
- A custom configuration can be protected by password. the reset function is selectable between automatic and manual
- Multi-reset
- A display on its front facilitate configuration and troubleshooting by displaying error codes and error log
- USR10 offers 0 to 999 s timer functions with a better accuracy than 1 Percent: OFF-delay, ON-delay, time bypass and time reset
2TLA010070R0400 Standards
CE Certified|CCC Certified|cULus Listed|TUV CertifiedSKU #2347608Part Number #2TLA010070R0400UNSPSC39122331UPC07350024483383
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

