Part Number # ACS255-03U-04A1-4+B068
SKU # 2402793
ACS255-03U-04A1-4+B068
ABB ACS255-03U-04A1-4+B068 ACS255 3-Phase Low VoltaABB Frequency converter, 380 to 480 VAC, 4.1 A, 2 hp, 6.34 in W x 6.1 in D
Part Number # ACS255-03U-04A1-4+B068
SKU # 2402793
$1235.05 / Each
Typical price:$1453.00 / Each
ABB Drives ACS255-03U-04A1-4+B068 Key Features
| Brand: | ABB Drives |
|---|---|
| Part Number # : | ACS255-03U-04A1-4+B068 |
| SKU #: | 2402793 |
| Amperage Rating: | 4.1 A |
| Display Type: | Integrated Control Panel |
| Enclosure Type: | UL Type 4X/IP66 |
| Horsepower: | 2 hp |
| Series: | ACS255 |
| Type: | 3-Phase Low Voltage |
| Country of origin: | GB |
| Depth: | 6.1 in |
| Height: | 9.13 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 6.34 in |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 06438177627074 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1235.05 / Each
Typical price:$1453.00 / Each
Quantity:
- ABB, ACS255-03U-04A1-4+B068, Frequency converter, 3-Phase Low Voltage, Series: ACS255, 380 to 480 V AC, 4.1 A, 2 hp, 6.34 in Width, 6.1 in Depth, 9.13 in Height, UL Type 4X/IP66 Enclosure, Integrated Control Panel Display, Wall Mounting
ACS255-03U-04A1-4+B068 Application
Harsh environments, Dusty, Dirty, Humid, Wet, and even Frequent washdownACS255-03U-04A1-4+B068 Item Features
- E1 Frame Size
- 3-Phase Input
- 3-Phase Output
ACS255-03U-04A1-4+B068 Standards
UL Listed|cUL Listed|C-Tick Marked|CE Certified|RoHS CompliantSKU #2402793Part Number #ACS255-03U-04A1-4+B068UNSPSC39122001UPC06438177627074
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

