Part Number # AF16-30-10-13
SKU # 2256942
AF16-30-10-13
ABB AF16-30-10-13 AF16 Contactor, 100 VAC, 250 VDC V Coil, 30 A, 3NO Contact, 3 Poles
Part Number # AF16-30-10-13
SKU # 2256942
ABB AF16-30-10-13 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Coil Voltage: | 100 V AC, 250 V DC |
| Dimensions: | 86 mm H x 45 mm W x 77 mm D |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | -60 to 80 deg C |
| Series: | AF16 |
| Wattage: | 9 kW |
Quantity:
- ABB Contactor, Series: AF16, 100 V AC, 250 V DC Coil, 30 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 9 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO Auxiliary Contacts, 690 VAC Contact, Screw Terminal, IP20 Enclosure, 3600 Cycles Operating Cycles, -60 to 80 deg C Operating, DIN Rail Mounting, 86 mm H x 45 mm W x 77 mm D Dimensions
AF16-30-10-13 Specifications
- Non-reversing across the line contactor
- Can manage large control voltage variations
- Reduced panel energy consumption
- Very distinct closing and opening
- Built-in surge suppression
- AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range, only 4 control voltage ranges covering 24 to 500 VAC, 50/60 Hz and 20 to 500 VDC can manage large control voltage variations
AF16-30-10-13 Application
For controlling 3-phase motors, non-inductive or slightly inductive loadsAF16-30-10-13 Item Features
- Built-in surge suppression