Part Number # AF52-30-00-11
SKU # 2284221
AF52-30-00-11
ABB AF52-30-00-11 IEC Contactor
Part Number # AF52-30-00-11
SKU # 2284221
ABB AF52-30-00-11 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Coil Power Rating: | 50 hp |
| Dimensions: | 125.5 mm H x 55 mm W x 111 mm D |
| Enclosure Type: | IP10 |
| Operating Temperature: | -60 to 80 deg C |
| Series: | AF52 |
| Size: | 52 Frame |
Quantity:
- ABB, AF52-30-00-11, IEC Contactor, AC/DC Operated, Series: AF52, 24 to 60 V AC, 20 to 60 V DC Coil, 80 A Maximum Load Current, 50 hp Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 30 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, Double Connector Connection, 52 Frame Size, Screw Terminal, IP10 Enclosure, 10000000 Cycles Operating Cycles, -60 to 80 deg C Operating, DIN Rail Mounting, 125.5 mm H x 55 mm W x 111 mm D Dimensions
AF52-30-00-11 Application
For controlling 3-phase motors, non-inductive or slightly inductive loadsAF52-30-00-11 Includes
Surge SupressionAF52-30-00-11 Item Features
- Reduced panel energy consumption
- Very distinct closing and opening
- Can withstand short voltage dips and voltage sags
- Built-in surge suppression
- AF series contactor coils are designed to utilize both AC (50/60 Hz) and DC control circuit inputs ranging from 24 to 500 VAC
- 6 kV rated impulse withstand voltage
- 600/690 VAC rated insulation voltage
- 3000 m maximum operating altitude permissible
- 3 hp at 120 VAC/10 hp at 240 VAC 1-phase 15 hp at 200/208 VAC/20 hp at 220/240 VAC/40 hp at 440/480 VAC/50 hp at 550/600 VAC 3-phase power rating
- Control circuit: AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and DC), only 4 control voltages ranges covering 24 to 500 V 50/60 Hz and 20 to 500 VDC