Part Number # AF80-30-11-14
SKU # 2316003
AF80-30-11-14
ABB AF80-30-11-14 Line Contactor
Part Number # AF80-30-11-14
SKU # 2316003
ABB AF80-30-11-14 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Coil Power Rating: | 30 hp, 60 hp, 75 hp, 7-1/2 hp, 25 hp, 15 hp |
| Contact Rating: | 125 A at 690 V |
| Dimensions: | 82 mm W x 116 mm D x 125.5 mm H |
| Series: | AF Series |
| Size: | AF80 |
| Wattage: | 22/37/45 kW |
Quantity:
- ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 250 to 500 V AC/DC Coil, 105 A Maximum Load Current, 30 hp, 60 hp, 75 hp, 7-1/2 hp, 25 hp, 15 hp Coil, 3 Pole, 22/37/45 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 125 A at 690 V Contact, AF80 Size, Screw Terminal, IP10/IP20 Enclosure, 10000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 82 mm W x 116 mm D x 125.5 mm H Dimensions
AF80-30-11-14 Application
For controlling 3 ph motors, non-inductive or slightly inductive loadsAF80-30-11-14 Item Features
- Control circuit - AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and VDC), only 4 control voltage ranges covering 24 to 500 V 50/60 Hz and 20 to 500 VDC
- Can manage large control voltage variations
- Reduced panel energy consumption
- Very distinct closing and opening
- Built-in surge suppression
- Add-on auxiliary contact blocks for front or side mounting and a wide range of accessories
- 125 A at 690 V, 100 A at 690 V, 85 A at 690 V rated operational current AC-1
- 80 A at 220/230/240 V, 80 A at 380/400 V, 80 A at 415 V, 80 A at 440 V, 65 A at 500 V, 49 A at 690 V, 25 A at 1000 V rated operational current AC-3
- 30 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 60 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 75 hp at 550 to 600 VAC 3 ph, 7-1/2 hp at 120 VAC 1 ph, 25 hp at 200 to 208 VAC 3 ph, 15 hp at 240 VAC 1 ph
- 22 kW at 220/230/240 V, 37 kW at 380/400 V, 45 kW at 415 V, 45 kW at 440 V, 45 kW at 500 V, 45 kW at 690 V, 37 kW at 400 V