Part Number # CAT4-11E
SKU # 2338560
CAT4-11E
ABB CAT4-11E Auxiliary Contact/Coil Terminal Block
Part Number # CAT4-11E
SKU # 2338560
$20.18 / Each
Typical price:$39.21 / Each
ABB CAT4-11E Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | CAT4-11E |
| SKU #: | 2338560 |
| Amperage Rating: | 6 A |
| Dimensions: | 31.6 mm L x 45 mm W x 43 mm H |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Contacts: | 1NO-1NC |
| Suitable For Use With: | Model AF09/AF2650 and EK Contactors and NF Contactor Relays |
| Country of origin: | PL |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39121522 |
| UPC: | 03471523130067 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$20.18 / Each
Typical price:$39.21 / Each
Quantity:
- ABB Auxiliary Contact/Coil Terminal Block, 24 to 690 VAC, 6 A, 50/60 Hz Frequency, 1NO-1NC Contacts, DIN Rail Mounting, For Use With: Model AF09/AF2650 and EK Contactors and NF Contactor Relays, 31.6 mm L x 45 mm W x 43 mm H Dimensions
CAT4-11E Standards
BAA Compliant|ABS Certified|BV Certified|CE Certified|cUL Listed|CCC Certified|CB Certified|DNV GL Certified|EAC Certified|GOST Certified|GL Certified|LR Certified|RMRS Certified|RINA Certified|UL ListedSKU #2338560Part Number #CAT4-11EUNSPSC39121522UPC03471523130067
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

