Part Number # EF19-1.0
SKU # 2282945
EF19-1.0
ABB EF19-1.0 Electronic Overload Relay
Part Number # EF19-1.0
SKU # 2282945
$118.28 / Each
Typical price:$137.25 / Each
ABB EF19-1.0 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | EF19-1.0 |
| SKU #: | 2282945 |
| Amperage Rating: | 1 A |
| Contact Form: | 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B |
| Contact Rating: | 1 A at 690 V AC |
| Dimensions: | 3.35 in H x 1.75 in W x 2.33 in D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Poles: | 3 |
| Series: | EF19 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 70 deg C |
| Terminal Type: | Threaded |
| Country of origin: | CN |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39122330 |
| UPC: | 04013614403996 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$118.28 / Each
Typical price:$137.25 / Each
Quantity:
- ABB, EF19-1.0, Electronic Overload Relay, Series: EF19, 1 A, 50/60 Hz Frequency, 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B Contact Form, 1 A at 690 V AC Contact, 3 Pole, Threaded Terminal, IP20 Enclosure, -25 to 70 deg C, 3.35 in H x 1.75 in W x 2.33 in D Dimensions
EF19-1.0 Application
For reliable protection of motors in the event of overload or phase failureEF19-1.0 Item Features
- Flexible overload protection
- Automatic or manual reset selectable
- Reset, test and stop functions
- 10E, 20E, 30E trip class
- 600 VAC/VDC auxiliary circuit
- 0.3 to 1 A current rating
- Motor applications up to 1250 A
- Direct contactor mounting up to 320 A
- 3.35 x 1.75 x 2.33 in dimension
EF19-1.0 Standards
RoHs, CSA, cUL, CE, GOSTSKU #2282945Part Number #EF19-1.0UNSPSC39122330UPC04013614403996
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

