Part Number # LS45M53B11
SKU # 2398226
ABB LS45M53B11 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| SKU #: | 2398226 |
| Action: | Snap |
| Actuator: | Adjustable Roller Lever |
| Amperage Rating: | 0.27/0.6/1.8/2.8/3/3.1/5.5/10 A |
| Connection type: | 1/2 in NPT |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC |
| Country of origin: | IT |
| Enclosure Type: | NEMA 4X/IP66 |
| Environmental Conditions: | -30 to 80 deg C Storage Temperature |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Material: | Aluminum Alloy |
| Mounting type: | Threaded |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -25 to 70 deg C |
| Series: | LS Series |
| Size: | 40 mm W |
| Manufacturer Name: | ABB |
Quantity:
- ABB, LS45M53B11, Limit Switch, Series: LS Series, 24/130/230/240/400 V AC/24/110/250 V DC, 0.27/0.6/1.8/2.8/3/3.1/5.5/10 A, 50/60 Hz Frequency, 1NO-1NC Contact Configuration, 25 mOhm Closed Contact Resistance, Snap Action, Adjustable Ball Bearing Roller Lever Actuator, 1/2 in NPT Connection, Class I Insulation, NEMA 4X/IP66 Enclosure, Threaded Mounting, 40 mm W Size, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -25 to 70 deg C Operating, Aluminum Alloy, Environmental Conditions: -30 to 80 deg C Storage Temperature
LS45M53B11 Application
- Able to switch strong currents (10 A conventional thermal current)
- Visible operation
- Immune to electromagnetic disturbances
- Easy to use
- Electrically separated contacts
- 10 A at 24 VAC, 5.5 A at 130 VAC, 3.1 A at 230 VAC, 3 A at 240 VAC, 1.8 A at 400 VAC at AC-15, 2.8 A at 24 VDC, 0.6 A at 110 VDC, 0.27 A at 250 VDC at DC-13