Part Number # MS165-20
SKU # 2350445
Brand: ABB
MS165-20
ABB MS165-20 Manual Motor Starter
Part Number # MS165-20
SKU # 2350445
$411.15 / Each
Typical price:$477.09 / Each
ABB MS165-20 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | MS165-20 |
| SKU #: | 2350445 |
| Action: | On/Off/Trip |
| Control Type: | Rotary Handle |
| Dimensions: | 55 mm W x 122.1 mm D x 142.65 mm H |
| Full Load Current: | 17.5 A |
| Load Capacity: | 100 kA |
| Operating Cycles: | 25000/50000 Cycles |
| Operating Temperature: | -25 to 60 deg C |
| Phase: | 3 |
| Series: | MS165 |
| Setting: | 14 to 20 A |
| Wattage: | 7.5 kW |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 04013614486067 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$411.15 / Each
Typical price:$477.09 / Each
Quantity:
- ABB Manual Motor Starter, Series: MS165, 600 V AC, 20 A, 50/60 Hz Frequency, 7.5 kW Wattage, 15 hp Motor, 3 Pole, Setting: 14 to 20 A, 100 kA Load, 3 ph, Screw Connection, ON/OFF/Trip Action, 17.5 A Full Load, Rotary Handle Control, IP20 Enclosure, 25000/50000 Cycles Operating Cycles, -25 to 60 deg C Operating, 55 mm W x 122.1 mm D x 142.65 mm H Dimensions
MS165-20 Application
For use to provide a disconnect function for safely isolation of the installation and the supply and can be used for the manual switching of loadsMS165-20 Item Features
- Overload protection - trip class 10
- Phase loss sensitivity
- Disconnect function
- Adjustable and sealable current setting for overload protection
- Trip-free mechanism
- Status indication for short-circuit trip
- 17.5 A at 200 VAC 3 ph, 16.7 A at 208 VAC 3 ph, 15.2 A at 220 to 240 VAC 3 ph, 14 A at 440 to 480 VAC 3 ph, 17 A at 550 to 600 VAC 3 ph
- 5 hp at 200 VAC 3 ph, 5 hp at 208 VAC 3 ph, 5 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 10 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 15 hp at 550 to 600 VAC 3 ph
MS165-20 Standards
BAA Compliant|CSA 22.2 No. 14|IEC/EN 60947-1|IEC/EN 60947-2|IEC/EN 60947-4-1|UL 60947-4-1|EU Directive 2011/65/EU|ABS Certified|BV Certified|CB Certified|CCC Certified|cUL Listed|CE Certified|DNV GL Certified|EAC Certified|KC Certified|LR Certified|RMRS Certified|cUL E137861|UL E137861|cUL E345003|UL 345003SKU #2350445Part Number #MS165-20UNSPSC39121521UPC04013614486067
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

