Part Number # MS165-42
SKU # 2328187
MS165-42
ABB MS165-42 Manual Motor Starter
Part Number # MS165-42
SKU # 2328187
$572.48 / Each
Typical price:$620.85 / Each
ABB MS165-42 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | MS165-42 |
| SKU #: | 2328187 |
| Action: | On/Off/Trip |
| Control Type: | Rotary Handle |
| Dimensions: | 55 mm W x 122.1 mm D x 142.65 mm H |
| Full Load Current: | 42 A |
| Load Capacity: | 50 kA |
| Operating Cycles: | 25000/50000 |
| Overload Relay: | Class 10 Thermal |
| Series: | MS165 |
| Setting: | 30 to 42 A |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 04013614486098 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$572.48 / Each
Typical price:$620.85 / Each
Quantity:
- ABB, MS165-42, Manual Motor Starter, Series: MS165, 600 V AC, 42 A, 50/60 Hz Frequency, 22 kW Wattage, 40 hp Motor, 3 Pole, Setting: 30 to 42 A, 50 kA Load, 3 ph, Screw Connection, ON/OFF/Trip Action, Class 10 Thermal Overload Relay, 42 A Full Load, Rotary Handle Control, IP20 Enclosure, 25000/50000 Operating Cycles, -25 to 60 deg C Operating, 55 mm W x 122.1 mm D x 142.65 mm H Dimensions
MS165-42 Application
For use to provide a disconnect function for safely isolation of the installation and the supply and can be used for the manual switching of loadsMS165-42 Item Features
- Adjustable and sealable current setting for overload protection
- Fuseless starter combinations are setup together with contactors
- Disconnect function
- Status indication for short-circuit trip
- Fuseless protection with a manual motor starter saves costs, space and ensures a quick reaction under short circuit condition, by switching off the motor within milliseconds
- Trip-free mechanism
- Overload protection - trip class 10
- Electrical 25000 cycle, mechanical 50000 cycle
- 32.2 A at 200 VAC 3 ph, 30.8 A at 208 VAC 3 ph, 42 A at 220 to 240 VAC 3 ph, 40 A at 440 to 480 VAC 3 ph, 41 A at 550 to 600 VAC 3 ph
- Phase loss sensitivity
- Manual motor starters (also known as motor protection circuit breakers or manual motor protectors) are electromechanical protection devices for the main circuit mainly used to switch motors manually ON/OFF and protect them fuseless against short circuits, overloads and phase failures
MS165-42 Standards
RoHs, CSA, cUL, CE, GOSTSKU #2328187Part Number #MS165-42UNSPSC39121521UPC04013614486098
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

