Part Number # PSE25-600-70
SKU # 2227970
PSE25-600-70
ABB PSE25-600-70 Open PSE softstarter with maximum rated operational current of 25 amp for class 10 normal (N) starting applications and 18 amp for class 30 heavy duty (HD) starting applications
Part Number # PSE25-600-70
SKU # 2227970
ABB PSE25-600-70 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | PSE25-600-70 |
| SKU #: | 2227970 |
| Coil Voltage: | 100 to 250 V |
| Dimensions: | 90 mm W x 185 mm D x 245 mm H |
| Wattage: | 5.5 kW at 230 V, 11 kW at 400 V, 15 kW at 500 V |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00804325571586 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
ABB PSE25-600-70 Open PSE softstarter with maximum rated operational current of 25 amp for class 10 normal (N) starting applications and 18 amp for class 30 heavy duty (HD) starting applications
Brand: ABB
Part Number: PSE25-600-70
Open PSE softstarter with maximum rated operational current of 25 amp for class 10 normal (N) starting applications and 18 amp for class 30 heavy duty (HD) starting applications, and 100 to 250V AC control voltage.
Additional Description: ABB -PSE25-600-70 SOFTSTARTER
Catalog Description: The softstarter PSE25-600-70 has a rated maximum operational current of 25 A with an operating voltage span from 208...600 V AC. The rated control voltage is between 100...250 V AC at 50/60 Hz. PSE features a two-phase control with a soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR, and Event signal is available from a relay output in NO (normally open state). The PSE has functions such as current limit, kickstart, analog output, EOL, underload, and locked rotor protection. To interact with PSE, it has an Illuminated display that uses symbols to become language neutral. As an option, you can add an identical external keypad with a rating of IP66. There are three ways to communicate with PSE. It can be done by hardwire inputs Start/Stop or by Reset of fault. Another popular option is the built-in fieldbus communication Modbus RTU. You can also use an external adaptor and a Fieldbus plug. PSE is a true gen
PSE25-600-70 Standards
CE Certified|CSA C22.2 No 14|UL 508SKU #2227970Part Number #PSE25-600-70UNSPSC39121521UPC00804325571586
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

