Part Number # PSTX250-600-70
SKU # 2302280
PSTX250-600-70
ABB PSTX250-600-70 Softstarter
Part Number # PSTX250-600-70
SKU # 2302280
$5756.25 / Each
ABB PSTX250-600-70 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | PSTX250-600-70 |
| SKU #: | 2302280 |
| Action: | STOP/START |
| Control Type: | Electronic |
| Dimensions: | 279 mm L x 258 mm W x 470 mm H |
| Enclosure Type: | NEMA 1/4X/12/IP00/20/66 |
| Full Load Current: | 429 A |
| Motor Power: | 75/132/160 kW |
| Overload Relay: | Class 10 |
| Series: | PSTX |
| Type: | Advanced Range Inside-the-delta |
| Connection type: | In-Line |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00888614237117 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$5756.25 / Each
Quantity:
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

