Part Number # AHBB100
SKU # 2413065
Brand: Arrowhart
AHBB100
Arrowhart AHBB100 Eaton Wiring Devices Arrow Hart Back Box
Part Number # AHBB100
SKU # 2413065
$2684.58 / 6Each
Arrowhart AHBB100 Key Features
| Brand: | Arrowhart |
|---|---|
| Part Number # : | AHBB100 |
| SKU #: | 2413065 |
| Mounting: | Back Box |
| Series: | AH Series |
| Suitable For Use With: | 100 to 125 A Pin and Sleeve Inlet/Receptacle, Accessory, Pin and Sleeve Receptacles and Inlet |
| Type: | 15 deg |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 6 in |
| Height: | 3-1/8 in, 7-1/4 in |
| Width: | 3-1/8 in, 8-5/8 in |
| UNSPSC: | 39121402 |
| UPC: | 00032664733826 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2684.58 / 6Each
Quantity:
- Eaton Wiring Devices Arrow Hart Back Box, For Use With: Pin and Sleeve Receptacles and Inlet, Cast Aluminium
AHBB100 Application
AccessoryAHBB100 Item Features
- 15 deg angled face
- 2 in hub
- 4.87 x 4.87 in footprint
- 100/125 a rated back box
- https://www.youtube.com/watch?v=NVXE_WUYAlI
AHBB100 Standards
cRUus,RoHS conformSKU #2413065Part Number #AHBB100UNSPSC39121402UPC00032664733826
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

