Part Number # 4412-12LW
SKU # 2277698
4412-12LW
B-Line 4412-12LW Lay-In Wireway
Part Number # 4412-12LW
SKU # 2277698
$191.65 / Each
Typical price:$440.81 / Each
B-Line 4412-12LW Key Features
| Brand: | B-Line |
|---|---|
| Part Number # : | 4412-12LW |
| SKU #: | 2277698 |
| Finish: | Polyester Powder Coated |
| NEMA Rating: | NEMA 12 |
| Height: | 4 in |
| Length: | 12 in |
| Width: | 4 in |
| UNSPSC: | 39131710 |
| UPC: | 00782051004359 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$191.65 / Each
Typical price:$440.81 / Each
Quantity:
- B-Line Lay-In Wireway, Straight Section, 12 in Length, 4 in Width, 4 in Height, Hinged/Latched Cover, NEMA 12, 14 ga Steel, Gray, Polyester Powder Coated
4412-12LW Specifications
- Wireway body and cover are fabricated from 14 ga steel
- ANSI 61 polyester powder, wash and phosphate undercoat
- Flanges are 10 ga steel
- All continuous welded seams are finished smooth
- External and internal edges are rounded to prevent injury or damage to cable
- Covers have a fixed, oil resistant gasket
- An oil resistant gasket is provided for installation between flanges
- All covers and sealing plates can be hinged completely open or removed to allow for continuous lay in cable feed
- Covers are secured to the wireway and fitting body with heavy duty butt hinges and quick release latches
- Houses runs of control and power cable
4412-12LW Application
Used for control and power cable applications, protects against circulating dust, falling dirt and dripping noncorrosive liquids4412-12LW Includes
(1) Sealing Plate Kit4412-12LW Standards
CSA C22.2 #26|IEC 60529|JIC EGP-1-1967|UL 870SKU #2277698Part Number #4412-12LWUNSPSC39131710UPC00782051004359
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

