Part Number # 6672HS
SKU # 2280299
6672HS
B-Line 6672HS Lay-In Wireway
Part Number # 6672HS
SKU # 2280299
$171.12 / Each
Typical price:$536.66 / Each
B-Line 6672HS Key Features
| Brand: | B-Line |
|---|---|
| Part Number # : | 6672HS |
| SKU #: | 2280299 |
| Finish: | Acrylic Electrocoated |
| Knockout Size: | 3/4 or 1/2 in, 1-1/4 or 1 in |
| Number of Knockouts: | 46 |
| Height: | 6 in |
| Material: | 16 ga Steel |
| Width: | 6 in |
| UNSPSC: | 39131710 |
| UPC: | 00782051478099 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$171.12 / Each
Typical price:$536.66 / Each
Quantity:
- B-Line Lay-In Wireway, Straight Section, 72 in Length, 6 in Width, 6 in Height, Hinged Cover, 46 Knockouts, 3/4 or 1/2 in, 1-1/4 or 1 in Knockout, NEMA 1, 16 ga Steel, Gray, Acrylic Electrocoated
6672HS Application
Used for control and power cable, cable and wire junction, distribution and termination applications6672HS Item Features
- Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel
- Wireway body has mounting holes on the back
- Wireway exceeding 72 in L has 2 overlapping covers
- Variety of fittings allow runs which can change directions, junction and terminate
- Wireway connectors (sold separately) have a gate feature which can swing completely open allowing for lay-in of wire and cable
- Except for wireway ends, completely interchangeable with type 1 screw cover wireway and fittings through use of the adapter style connector HSCA
6672HS Standards
CSA C22.2 #26|IEC 60529|UL 870SKU #2280299Part Number #6672HSUNSPSC39131710UPC00782051478099
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

