Part Number # 65392
SKU # 2282920
65392
Brady 65392 Wall Switch Lockout
Part Number # 65392
SKU # 2282920
$10.61 / Each
Typical price:$11.79 / Each
Brady 65392 Key Features
| Brand: | Brady |
|---|---|
| Part Number # : | 65392 |
| SKU #: | 2282920 |
| Legend: | LOCKED ON/LOCKED OFF |
| Suitable For Use With: | Wall Mounted Switch |
| Type: | Toggle |
| Country of origin: | CN |
| Depth: | 1 in |
| Height: | 3.56 in |
| Material: | LOTO-42 Polypropylene |
| Width: | 1.42 in |
| Manufacturer Name: | Brady Worldwide |
| UNSPSC: | 39121908 |
| UPC: | 00754473653927 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$10.61 / Each
Typical price:$11.79 / Each
Quantity:
- Brady, 65392, Switch Lockout, Toggle, For Use With: Wall Mounted Switch, 1 Padlocks Maximum, 0.31 in Padlock Shackle Maximum Diameter, Legend: LOCKED ON/LOCKED OFF, LOTO-42 Polypropylene, Red, 3.56 in Height, 1.42 in Width, 1 in Depth
65392 Application
Electrical Risk and Wall Switch Lockout Applications65392 Includes
Padlock65392 Item Features
- Easily installs over wall plate using existing screws
- Trilingual labels (English, French and Spanish) help keep all employees informed and instructed
- 2.38 in to 3.81 in screw install range and 0.8 in maximum toggle length accommodate a range of sizes
- https://brady.widen.net/content/ve8rq8uqje/mp4/Wall_Switch_LO_HowTo.mp4
65392 Standards
ECCN: EAR99|NFPA 704|NPCA-HMIS Rating|OSHA 29 CFR 1910.147 (4)(ii)( A)(1)/(c) (5)(ii)(C)(1)|UL 94 HB Flammability Rating|CSA ApprovedSKU #2282920Part Number #65392UNSPSC39121908UPC00754473653927
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

