Part Number # LPJ-600SP
SKU # 2150004
LPJ-600SP
Bussmann LPJ-600SP Time Delay Fuse
Part Number # LPJ-600SP
SKU # 2150004
Bussmann LPJ-600SP Key Features
| Brand: | Bussmann |
|---|---|
| Body Type: | Cartridge |
| Indicating/Non-Indicating: | Non-Indicating |
| Interrupt Rating: | 100/300 kA |
| Rejection/Non-Rejection: | Non-Rejection |
| Response Time: | 10 s at 500% |
| Series: | LPJ |
| Terminal Type: | Bolted Blade |
| Type: | Current Limiting |
| Material: | Melamine |
| Mounting type: | Holder |
Quantity:
- Bussmann Low-Peak Time Delay Fuse, Current Limiting, Series: LPJ, Indicating/Non-Indicating: Non-Indicating, Rejection/Non-Rejection: Non-Rejection, 600 A, 600 V AC/300 V DC, 100/300 kA Interrupt, Class: J, 10 s at 500% Response, Bolted Blade Terminal, Holder Mount, Cartridge Body Type, Dual Element, Melamine, 2.6 in Dia x 8 in L Body Size
LPJ-600SP Application
- Space saving package for equipment down sizing
- Fast short circuit protection and dual element, time delay performance provide ultimate protection
- Reduces existing fuse inventory by up to 33% when upgrading to Low-Peak fuses