Part Number # 1447SG16HK
SKU # 2372019
1447SG16HK
Hammond Manufacturing 1447SG16HK Disconnect Enclosure
Part Number # 1447SG16HK
SKU # 2372019
Hammond Manufacturing 1447SG16HK Key Features
| Brand: | Hammond Manufacturing |
|---|---|
| Capacity: | 18086.4 cu-in |
| NEMA Rating: | NEMA 4/13 |
| Series: | 1447S HK |
| Width: | 31.4 in |
Quantity:
- Hammond Disconnect Enclosure, Series: 1447S HK, 31.4 in Width, 16 in Depth, 36 in Height, NEMA 4/13, Continuous Hinged Cover, 27 in W x 33 in H Panel, Lock: Defeater Handle/Padlock, 18086.4 cu-in, Wall Mount, Mild Steel, Powder Coated, Gray
1447SG16HK Application
ABB Controls, Allen Bradley 1494V, General Electric Type STDA, Siemens I-T-E Max-Flex and C-H Westinghouse C371, C361 Disconnect Switches and Circuit Breakers, Flex-Shaft and SpectraFlex Circuit Breakers Applications1447SG16HK Includes
Removable 12 ga Inner Panel1447SG16HK Item Features
- Formed 14 ga steel
- Continuously welded seams
- Welded brackets provide for enclosure mounting
- Formed lip on enclosure exclude flowing liquids and contaminants
- Seamless poured in place gasket
- Cutouts and holes are provided to suit the flange handle operating mechanism
- Continuously hinged cover may be removed by pulling the hinge pin
- Padlock defeater handle mechanism is provided along with latching rods and interlock brackets
- Collar studs are provided for mounting inner panels
- A bonding stud is provided on the door and a grounding stud is provided in the enclosure
- A literature pocket is provided
- Will not accept Allen Bradley 1494F disconnect switches, 1494D circuit breaker operators