Part Number # RH4B-UAC120V
SKU # 355055
RH4B-UAC120V
IDEC RH4B-UAC120V Power Relay
Part Number # RH4B-UAC120V
SKU # 355055
IDEC RH4B-UAC120V Key Features
| Brand: | IDEC |
|---|---|
| Contact Rating: | 110/220 V AC/30 V DC |
| Dimensions: | 27.5 mm H x 41 mm W |
| Manufacturer Name: | IDEC Corporation |
Quantity:
- IDEC Power Relay, Compact Standard, Series: RH Series, 10 A, 120 VAC Coil, 4 Form C 4PDT Contact Form, 110/220 V AC/30 V DC Contact, 4 Pole, Socket Mounting, Blade Terminal, -30 to 70 deg C, 27.5 mm H x 41 mm W Dimensions
RH4B-UAC120V Item Features
- Miniature power relays with a large capacity
- 10 A contact capacity
- Compact size saves space
- Silver cadmium oxide contact
- 50 mOhm maximum contact resistance
- 45 to 85% non-condensation relative humidity