Part Number # RSCDN-20A
SKU # 2158262
RSCDN-20A
IDEC RSCDN-20A Solid State Relay
Part Number # RSCDN-20A
SKU # 2158262
IDEC RSCDN-20A Key Features
| Brand: | IDEC |
|---|---|
| Dimensions: | 3.75 in W x 0.85 in D x 4.75 in H |
| Terminal Type: | DIN Mount Screw |
| Type: | DC Input |
| Manufacturer Name: | IDEC Corporation |
Quantity:
- IDEC Solid State Relay, DC Input, Series: RSC, 20 A, 47 to 63 Hz, 4 to 32 V DC Coil, 1NO 1 Form A SPST, Panel Mount, DIN Mount Screw Terminal, IP20, -20 to 80 deg C, 3.75 in W x 0.85 in D x 4.75 in H
RSCDN-20A Item Features
- More than 10 A switching current