Part Number # 0LDC1201X
SKU # 2224950
0LDC1201X
Littelfuse 0LDC1201X POWR-GARD POWR-PRO Time Delay Fuse
Part Number # 0LDC1201X
SKU # 2224950
Littelfuse 0LDC1201X Key Features
| Brand: | Littelfuse |
|---|---|
| Amperage Rating: | 1201 A |
| Body Type: | Cartridge/Cylindrical |
| Series: | LDC |
Brand: Littelfuse
Part Number: 0LDC1201X
Littelfuse POWR-GARD POWR-PRO Fast Acting Fuse, Current Limiting, Series: LDC, 1201 A, 600 VAC/VDC, 50/200 kA Interrupt, Class: L, Blade Terminal, Bolt-In Mounting, Cartridge/Cylindrical Body, Melamine, 2.5 in Dia x 3.752 in L Body
Additional Description: LTFS-LDC1201 0LDC1201X FUS 600VAC/DC CLASS L 1201A 1201 AMP SIZE
0LDC1201X Application
Inverters/UPS/DC Distribution0LDC1201X Item Features
- Moderate time delay
- Selective coordination
- Extremely current limiting
- 200 kA at 600 VAC, 50 kA at 600 VDC interrupt rating