Part Number # KLKR030.T
SKU # 24313
KLKR030.T
Littelfuse KLKR030.T POWR-GARD Fast Acting Fuse
Part Number # KLKR030.T
SKU # 24313
Littelfuse KLKR030.T Key Features
| Brand: | Littelfuse |
|---|---|
| Series: | KLKR |
Brand: Littelfuse
Part Number: KLKR030.T
Littelfuse POWR-GARD Fast Acting Fuse, High Speed North American Style, Series: KLKR, Non-Indicating, Rejection, 30 A, 600 VAC/300 VDC, 20/200 kA Interrupt, Class: CC, 12 s Response, Ferrule Terminal, Holder Mounting, Cartridge Body, Melamine, 13/32 in Dia x 1-1/2 in L Body
Additional Description: LTFS-KLKR030 KLKR030.T FUS 600V F/A CLASS CC 30A FAST-ACTING FUSE 30 AMP SIZE
Catalog Description: KLKR030 is a Class CC fuse with an ampere rating of 30.
KLKR030.T Application
- Provide superior protection in a fraction of the space required by other fuse classes
- 200 kA at 600 VAC, 20 kA at 300 VDC interrupting rating
- Nickel plated bronze cap
- 12 s minimum and 4 min maximum at 200%, 1 hr maximum at 135%, 15 min minimum at 110%