Part Number # L25S200.V
SKU # 2300562
L25S200.V
Littelfuse L25S200.V POWR-GARD Semiconductor Fuse
Part Number # L25S200.V
SKU # 2300562
Littelfuse L25S200.V Key Features
| Brand: | Littelfuse |
|---|---|
| Series: | L25S |
Quantity:
- Littelfuse POWR-GARD Semiconductor Fuse, Very Fast Acting High Speed, Series: L25S, Indicating, 200 A, 250 V AC/DC, 200/20 kA Interrupt, Blade Terminal, Bolt Mounting, Round Body, Fiberglass, 1-7/32 in Dia x 3-1/8 in L Body
L25S200.V Application
- Extremely current-limiting
- Low watts loss
- Controlled transient over voltages
- 200 kA at 250 VAC, 20 kA at 250 VDC interrupt rating