Part Number # A100P400-4
SKU # 2265914
A100P400-4
Mersen A100P400-4 AMP-TRAP Semiconductor Fuse
Part Number # A100P400-4
SKU # 2265914
Mersen A100P400-4 Key Features
| Brand: | Mersen |
|---|---|
| Rejection/Non-Rejection: | Non-Rejection |
| Response Time: | 25 ms |
| Series: | A100P |
| Terminal Type: | Bolted |
| Type: | Current Limiting Fast Acting High Speed |
| Material: | Fiber |
| Mounting type: | Bolt |
Quantity:
- Mersen AMP-TRAP Semiconductor Fuse, Current Limiting Fast Acting High Speed, Series: A100P, Non-Rejection, 400 A, 1000 V AC/750 V DC, 100 kA Interrupt, 25 ms Response, Bolted Terminal, Bolt Mounting, Cylindrical Body, Fiber, 2 in Dia x 5.72 in L Body
A100P400-4 Application
For protection of UPS systems AC/DC drives, reduced voltage motor starters and other 1000 VAC or less semiconductor devicesA100P400-4 Item Features