Part Number # EB-PSE-48V-2A
SKU # 2430591
EB-PSE-48V-2A
Red Lion EB-PSE-48V-2A Network Switches
Part Number # EB-PSE-48V-2A
SKU # 2430591
Red Lion EB-PSE-48V-2A Key Features
| Brand: | Red Lion |
|---|---|
| Port Type: | (2) 10/100BaseTX RJ-45 Ports, (2) 10/100BaseTX RJ-45 PoE Ports |
| Series: | Sixnet |
| Power supply: | 48 V DC |
| Manufacturer Name: | Red Lion Controls |
Quantity:
- redlion, EB-PSE-48V-2A, Ethernet Switch, Unmanaged, Series: Sixnet, (2) 10/100BaseTX RJ-45 Ports, (2) 10/100BaseTX RJ-45 PoE Ports, 48 V DC Supply, DIN Rail Mounting, 3.3 in Length, 1 in Width, 4 in Height, -40 to 75 deg C, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Storage Temperature, 5 to 95% Non-Condensing Operating Humidity
EB-PSE-48V-2A Item Features
- Unmanaged Plug and Play Operation
- Designed to Transmit Power, along with data over an Ethernet Network
- Two 10/100BaseTX RJ-45 PoE Ports (Data and Power Out)
- RJ45 PoE pin assignments, Mode B=unused pair
- Compact, Space Saving Package
- Extended Environmental Specifications
- Automatic Detection of Connected PoE Devices
- Supports 15.4 W per port (13 W at the PD)