Part Number # 8808500
SKU # 1375777
Brand: Rittal
8808500
Rittal 8808500 Enclosure
Part Number # 8808500
SKU # 1375777
$2135.94 / Each
Typical price:$2669.93 / Each
Rittal 8808500 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 8808500 |
| SKU #: | 1375777 |
| Finish: | Dipcoat Primed/Powder Coated |
| NEMA Rating: | NEMA 12/IP55 |
| Series: | TS 8 |
| Type: | 1-Door Compact |
| Depth: | 32 in |
| Height: | 79 in |
| Material: | Sheet Steel |
| Mounting type: | Freestanding |
| Width: | 32 in |
| Manufacturer Name: | Rittal |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00639889380783 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2135.94 / Each
Typical price:$2669.93 / Each
Quantity:
- Rittal Enclosure, 1-Door Compact, Series: TS 8, 32 in Width, 32 in Depth, 79 in Height, NEMA 12/IP55, Continuous Hinged Cover, Lock: 3 mm Double Bit, Freestanding Mount, Sheet Steel, Dipcoat Primed/Powder Coated, Light Gray
8808500 Application
For TS 8 baying system, industrial, data center, outdoor and hybrid applications8808500 Includes
Enclosure Frame, Door, Roof Plate, Rear Panel, Detachable and (4) Eyebolts8808500 Item Features
- 16-fold tubular frame system, flexible baying options and modular design
- Dip coated primed enclosure frame
- Dip coated primed, powder coated on the outside, textured paint door, roof and rear panel
- Right hand door catch on single door enclosures may be swapped to the left
8808500 Standards
CSA/TUV Certified|Norske Veritas/VDE/Germanischer Lloyd/Russian Maritime Register of Shipping/Lloyds Register of Shipping/Bureau Veritas|UL ListedSKU #1375777Part Number #8808500UNSPSC39121324UPC00639889380783
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

