Part Number # 9520000
SKU # 2267070
9520000
Rittal 9520000 Enclosure
Part Number # 9520000
SKU # 2267070
$94.29 / Each
Typical price:$117.86 / Each
Rittal 9520000 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 9520000 |
| SKU #: | 2267070 |
| NEMA Rating: | NEMA 4X/IP66 |
| Series: | PK Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -35 to 80 deg C |
| Country of origin: | DE |
| Depth: | 3-1/2 in |
| Length: | 7.1 in |
| Material: | Polycarbonate |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 10 in |
| Manufacturer Name: | Rittal |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00639889169357 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$94.29 / Each
Typical price:$117.86 / Each
Quantity:
- Rittal Enclosure, Series: PK Series, 7.1 in Length, 10 in Width, 3-1/2 in Depth, NEMA 4X/IP66, Wall Mount, -35 to 80 deg C, Polycarbonate, Gray
9520000 Includes
Housing With Cover, Cover Screws and Insulating Bungs9520000 Item Features
- Housings made from fiberglass-reinforced polycarbonate with either gray or transparent cover
- Polythene insulating bungs
- Polyamide cover screws
- The specified temperatures can be limited by the installed equipment
- Without Knockout
9520000 Standards
cULus ListedSKU #2267070Part Number #9520000UNSPSC39121324UPC00639889169357
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

