Part Number # 9523000
SKU # 2316339
9523000
Rittal 9523000 Enclosure
Part Number # 9523000
SKU # 2316339
$202.30 / Each
Typical price:$252.88 / Each
Rittal 9523000 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 9523000 |
| SKU #: | 2316339 |
| NEMA Rating: | NEMA 4X/IP66 |
| Series: | PK Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -35 to 80 deg C |
| Country of origin: | DE |
| Depth: | 4.4 in |
| Length: | 10 in |
| Material: | Polycarbonate |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 14 in |
| Manufacturer Name: | Rittal |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00639889169654 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$202.30 / Each
Typical price:$252.88 / Each
Quantity:
- Rittal Enclosure, Series: PK Series, 10 in Length, 14 in Width, 4.4 in Depth, NEMA 4X/IP66, Wall Mount, -35 to 80 deg C, Polycarbonate, Gray
9523000 Includes
Housing With Cover, Cover Screws and Insulating Bungs9523000 Item Features
- Housings made from fiberglass-reinforced polycarbonate with either gray or transparent cover
- Polythene insulating bungs
- Polyamide cover screws
- The specified temperatures can be limited by the installed equipment
- Without Knockout
9523000 Standards
cULus ListedSKU #2316339Part Number #9523000UNSPSC39121324UPC00639889169654
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

