Part Number # PRHCONDUIT-2
SKU # 31328
PRHCONDUIT-2
Robroy PRHCONDUIT-2 RedH2OT Rigid Metal Conduit
Part Number # PRHCONDUIT-2
SKU # 31328
$16277.67 / 610Feet
Typical price:$22538.28 / Feet
Robroy PRHCONDUIT-2 Key Features
| Brand: | Robroy |
|---|---|
| Part Number # : | PRHCONDUIT-2 |
| SKU #: | 31328 |
| Finish: | PVC Coated |
| Inside Diameter: | 2.083 in |
| Outside Diameter: | 2.455 in |
| Thickness: | 0.146 in |
| Trade Size: | 2 in |
| Type: | Threaded |
| Material: | Steel |
| UNSPSC: | 39131707 |
| UPC: | 00784011200061 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$16277.67 / 610Feet
Typical price:$22538.28 / Feet
Quantity:
- Robroy RedH2OT Rigid Metal Conduit, Threaded, 2 in Trade, 2.083 in ID, 2.455 in OD, 10 ft Length, 0.146 in Thickness, Steel, Gray/Red, PVC Coated
PRHCONDUIT-2 Application
Electrical and Data Wire Raceways in Harsh Environment ApplicationsPRHCONDUIT-2 Includes
No-Charge CouplingPRHCONDUIT-2 Item Features
- PVC coated rigid metal conduit with red urethane interior coating protects conductors from mechanical damage and corrosive attack
- Electrical continuity is maintained across assembled joints
- 40 mil gray PVC exterior coating
- 2 mil red urethane interior coating
- Color coded thread protector caps for quick identification of conduit size
- A clear urethane coating over hot galvanized thread finish
PRHCONDUIT-2 Standards
ARRA Compliant|Buy American Act Compliant|RoHS Compliant|ETL PVC-001|UL 6|UL File No. E2314|ANSI C80.1|NEMA RN-1SKU #31328Part Number #PRHCONDUIT-2UNSPSC39131707UPC00784011200061
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

