Part Number # 8539SDASP5
SKU # 2425683
8539SDASP5
Schneider Electric 8539SDASP5 Combination Magnetic Starter
Part Number # 8539SDASP5
SKU # 2425683
$5882.06 / Each
Schneider Electric 8539SDASP5 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | 8539SDASP5 |
| SKU #: | 2425683 |
| Action: | Non-Reversing |
| Amperage Rating: | 45 A |
| Coil Voltage: | 110 V AC at 50 Hz/120 V AC at 60 Hz |
| Control Type: | HAND/OFF/AUTO Selector Switch |
| Dimensions: | 10.5 in W x 9.59 in D x 27.75 in H |
| Enclosure Type: | NEMA 12 |
| Full Load Current: | 15 to 45 A |
| Motor Power: | 1.5 to 5 hp at 200 VAC/1.5 to 7.5 hp at 230 VAC/5 to 15 hp at 460 VAC/5 to 20 hp at 575 VAC |
| Operating Temperature: | 32 to 104 deg F Ambient |
| Phase: | 3 |
| Series: | 8539 |
| Type: | Type S |
| Connection type: | Box Lug |
| Material: | Sheet Steel |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901973775 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$5882.06 / Each
Quantity:
- Square D Combination Magnetic Starter, Type S, Series: 8539, 600 VAC, 45 A, 50/60 Hz Frequency, 1.5 to 5 hp at 200 VAC/1.5 to 7.5 hp at 230 VAC/5 to 15 hp at 460 VAC/5 to 20 hp at 575 VAC Motor, 110 V AC at 50 Hz/120 V AC at 60 Hz Coil, 3 Pole, Motor Logic Solid-State Reset, 3 ph ph, Box Lug Connection, Non-Reversing Action, 15 to 45 A Full Load, HAND/OFF/AUTO Selector Switch Control, NEMA 12 Enclosure, Sheet Steel, 32 to 104 deg F Ambient Operating, 10.5 in W x 9.59 in D x 27.75 in H Dimensions
8539SDASP5 Application
Construction, Infrastructure, Industrial Markets, Commercial Office Buildings and Building Automation8539SDASP5 Includes
External Reset and Separate Control Circuit8539SDASP5 Item Features
- Flexible with four overload relays types
- Customizable with hundreds of combinations
- Streamline installation, wiring, maintenance and field modifications
- Reliable build for long mechanical life and electrical endurance
- https://www.youtube.com/embed/RTyhiDcl_fA
8539SDASP5 Standards
CSA LR584 Class 3211-04|ECCN EAR99|UL E152395 NKJH7|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov8539SDASP5 Warranty
18 MonthsSKU #2425683Part Number #8539SDASP5UNSPSC39121521UPC00785901973775
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

