Part Number # 9AS7A120
SKU # 2430490
Brand: Schneider Electric
9AS7A120
Schneider Electric 9AS7A120 W9 Series Standard, 30 A, SPDT/(1 Form C) contact, 120 VAC v coil
Part Number # 9AS7A120
SKU # 2430490
$224.90 / 10Each
Typical price:$231.90 / Each
Schneider Electric 9AS7A120 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | 9AS7A120 |
| SKU #: | 2430490 |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Rating: | 30 A |
| Dimensions: | 1.97 in H x 1.07 in W x 1.09 in D |
| Frequency Rating: | 50 to 60 Hz |
| Series: | W9 Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 40 deg F |
| Type: | Standard |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39122324 |
| UPC: | 00785901797708 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$224.90 / 10Each
Typical price:$231.90 / Each
Quantity:
- Schneider Electric 9AS7A120, Standard, W9 Series, 30 A, 50 to 60 Hz Frequency, 120 V AC Coil, SPDT (1 Form C) Contact Form, 30 A Contact, Panel Mounting, -40 to 40 deg F, 1.97 in H x 1.07 in W x 1.09 in D Dimensions
9AS7A120 Item Features
- High reliability and ease of maintenance
- Wide range of operating temperature from -40C to 71C
9AS7A120 Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2430490Part Number #9AS7A120UNSPSC39122324UPC00785901797708
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

