Part Number # ABL8RPS24050
SKU # 2151909
ABL8RPS24050
Schneider Electric ABL8RPS24050 Phaseo Power Supply
Part Number # ABL8RPS24050
SKU # 2151909
$375.92 / Each
Typical price:$410.62 / Each
Schneider Electric ABL8RPS24050 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ABL8RPS24050 |
| SKU #: | 2151909 |
| Frequency Rating: | 47/63 Hz |
| Input Voltage: | 24 V DC |
| Type: | Regulated Switch Mode |
| Height: | 5.63 in |
| Width: | 2.2 in |
| UNSPSC: | 39121022 |
| UPC: | 00785901593683 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$375.92 / Each
Typical price:$410.62 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Phaseo Power Supply, Regulated Switch Mode, 24 V DC Input, 120 W, 5 A, 47/63 Hz, DIN Rail Mount, 2.2 in W, 4.72 in D, 5.63 in Height
ABL8RPS24050 Item Features
- Universal 100-240Vac input voltage to match any application
- Avoid disturbances, restart or shutdowns on your automation system, even in case of micro-breaks and voltage sags
- Automatic reset allows short-term faults to be cleared and ease systems to restart
- Power reserve allowing to deliver a current of 150% its nominal rating for a short time
- Finely adjust the output voltage to take into account the voltage at the end of your auxiliary control circuit
- Instant fault diagnosis thanks to front side LED indicators
ABL8RPS24050 Standards
CE Certified|CSA C22.2 #60950-1|EAC/KC/RCM Certified|ECCN EAR99|RoHS Compliant|UL 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and Lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2151909Part Number #ABL8RPS24050UNSPSC39121022UPC00785901593683
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

