Part Number # ATS22C11S6
SKU # 2228899
ATS22C11S6
Schneider Electric ATS22C11S6 Altistart 22 Soft Starter
Part Number # ATS22C11S6
SKU # 2228899
$2214.11 / Each
Schneider Electric ATS22C11S6 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS22C11S6 |
| SKU #: | 2228899 |
| Amperage Rating: | 110 A |
| Coil Voltage: | 220 V AC |
| Motor Power: | 30 hp, 40 hp, 75 hp, 100 hp |
| Operating Temperature: | -10 to 40 deg C |
| Phase: | 3 |
| Series: | ATS22 |
| Type: | Integrated Bypass |
| Wattage: | 55/400 kW |
| Connection type: | RJ45 |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901628538 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2214.11 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altistart 22 Square D Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 208 to 600 V AC, 110 A, 50/60 Hz Frequency, 55/400 kW Wattage, 30 hp, 40 hp, 75 hp, 100 hp Motor, 220 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP20 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 14.02 in H x 5.91 in W x 9.04 in D Dimensions
ATS22C11S6 Application
HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans ApplicationATS22C11S6 Item Features
- Provide smooth starting, avoiding mechanical stresses and extending their service life
- Reduce hearing discomfort for operators on the workfloor
- Slim form factor improves versatility
- Less cost to stock spares
- Overcome difficult or high-torque starts
- Precise control over start time gives capability to match your systems inertia and mechanical limits
ATS22C11S6 Standards
IP20SKU #2228899Part Number #ATS22C11S6UNSPSC39121521UPC00785901628538
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

