Part Number # ATS22C14Q
SKU # 2373710
ATS22C14Q
Schneider Electric ATS22C14Q, IP00 enclosure
Part Number # ATS22C14Q
SKU # 2373710
$2831.41 / Each
Schneider Electric ATS22C14Q Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS22C14Q |
| SKU #: | 2373710 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Dimensions: | 14.02 in H x 5.91 in W x 9.04 in D |
| Enclosure Type: | IP00 |
| Frequency Rating: | 50 to 60 Hz |
| Motor Power: | 30 to 50,55 to 100 kW |
| Operating Temperature: | 14 to 104,104 to 140 deg F |
| Phase: | 3 |
| Connection type: | RJ45 |
| UNSPSC: | 26111503 |
| UPC: | 03606480167256 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2831.41 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ATS22C14Q, 230 to 440 V, 5 A, 50 to 60 Hz Frequency, 30 to 50,55 to 100 kW Motor, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, 14 to 104,104 to 140 deg F Operating, 14.02 in H x 5.91 in W x 9.04 in D Dimensions
ATS22C14Q Application
For simple and complex machines such as centrifugal and piston pumps, fans, screwATS22C14Q Item Features
- Provide smooth starting, avoiding mechanical stresses and extending their service life
- Reduce hearing discomfort for operators on the workfloor
- Slim form factor improves versatility
- Less cost to stock spares
- Overcome difficult or high-torque starts
- Precise control over start time gives capability to match your systems inertia and mechanical limits
ATS22C14Q Standards
EN/IEC 60947-4-2|UL Listed|CSAC-tickGOSTCCC|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2373710Part Number #ATS22C14QUNSPSC26111503UPC03606480167256
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

