Part Number # ATS22C59S6U
SKU # 2249674
ATS22C59S6U
Schneider Electric ATS22C59S6U Altistart 22 Soft Starter
Part Number # ATS22C59S6U
SKU # 2249674
$7718.94 / Each
Schneider Electric ATS22C59S6U Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS22C59S6U |
| SKU #: | 2249674 |
| Amperage Rating: | 590 A |
| Coil Voltage: | 110 V AC |
| Dimensions: | 17.91 in H x 11.97 in W x 13.37 in D |
| Motor Power: | 200 hp, 400 hp, 500 hp |
| Operating Temperature: | -10 to 40 deg C |
| Phase: | 3 |
| Series: | ATS22 |
| Type: | Integrated Bypass |
| Connection type: | RJ45 |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901972792 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$7718.94 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altistart 22 Square D Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 208 to 600 V AC, 590 A, 50/60 Hz Frequency, 200 hp, 400 hp, 500 hp Motor, 110 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 17.91 in H x 11.97 in W x 13.37 in D Dimensions
ATS22C59S6U Application
HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans ApplicationATS22C59S6U Item Features
- Provide smooth starting, avoiding mechanical stresses and extending their service life
- Reduce hearing discomfort for operators on the workfloor
- Slim form factor improves versatility
- Less cost to stock spares
- Overcome difficult or high-torque starts
- Precise control over start time gives capability to match your systems inertia and mechanical limits
ATS22C59S6U Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|CE Certified|IEC 60947-4-2|IEC 61000-4-12|IEC 61000-4-2|IEC 61000-4-4|IEC 61000-4-3|IEC 61000-4-5|EN/IEC 60947-4-2|CCC Certified|C-Tick.1 Certified|GoST-R Certified|EN/IEC 60068-2-6|EN/IEC 60068-2-27|IEC 60664-1|EN/IEC 60068-2-3|REACH Compliant|WEEE Compliant|Green Premium|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2249674Part Number #ATS22C59S6UUNSPSC39121521UPC00785901972792
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

