Part Number # ATS22D62Q
SKU # 2391438
ATS22D62Q
Schneider Electric ATS22D62Q Altistart 22 Soft Starter
Part Number # ATS22D62Q
SKU # 2391438
$1493.15 / Each
Schneider Electric ATS22D62Q Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS22D62Q |
| SKU #: | 2391438 |
| Coil Voltage: | 230 V AC |
| Dimensions: | 5.71 in W x 8.15 in D x 11.61 in H |
| Motor Power: | 15 kW, 30 kW |
| Operating Temperature: | 104 to 140 deg F |
| Phase: | 3 |
| Wattage: | 59 W |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 03606480167218 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1493.15 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 V, 57 A, 50/60 Hz Frequency, 59 W Wattage, 15 kW, 30 kW Motor, 230 V AC Coil, 3 ph, IP20 Enclosure, 104 to 140 deg F Operating, 5.71 in W x 8.15 in D x 11.61 in H Dimensions
ATS22D62Q Application
Commercial and Light Duty Industrial, Asynchronous Motors, HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans ApplicationsATS22D62Q Item Features
- Provide smooth starting, avoiding mechanical stresses and extending their service life
- Reduce hearing discomfort for operators on the workfloor
- Slim form factor improves versatility
- Less cost to stock spares
- Overcome difficult or high-torque starts
- Precise control over start time gives capability to match your systems inertia and mechanical limits
ATS22D62Q Standards
IP20SKU #2391438Part Number #ATS22D62QUNSPSC39121521UPC03606480167218
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

