Part Number # ATS22D75Q
SKU # 2261616
ATS22D75Q
Schneider Electric ATS22D75Q 230 to 440 V
Part Number # ATS22D75Q
SKU # 2261616
Schneider Electric ATS22D75Q Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS22D75Q |
| SKU #: | 2261616 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Dimensions: | 11.61 in H x 5.71 in W x 8.15 in D |
| Frequency Rating: | 50 to 60 Hz |
| Motor Power: | 15 to 25 kW |
| Operating Temperature: | 14 to 104,104 to 140 deg F |
| Phase: | 3 |
| Connection type: | RJ45 |
| Country of origin: | US |
| UNSPSC: | 26111503 |
| UPC: | 03606480167225 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric ATS22D75Q 230 to 440 V
Brand: Schneider Electric
Part Number: ATS22D75Q
Schneider Electric ATS22D75Q, 230 to 440 V, 5 A, 50 to 60 Hz Frequency, 15 to 25 kW Motor, 3 ph, RJ45 Connection, IP20 Enclosure, 14 to 104,104 to 140 deg F Operating, 11.61 in H x 5.71 in W x 8.15 in D Dimensions
Additional Description: SQD -ATS22D75Q ( ELECTRONIC SOFT STARTER CONTROL 220V POW 230Vcntrl,75amp 75amp, NON-RETURNABLE
Catalog Description: soft starter for asynchronous motor, Altistart 22, control 230V, 230 to 440V, 18.5 to 37kW
ATS22D75Q Application
For simple and complex machines such as centrifugal and piston pumps, fans, screwATS22D75Q Item Features
- Provide smooth starting, avoiding mechanical stresses and extending their service life
- Reduce hearing discomfort for operators on the workfloor
- Slim form factor improves versatility
- Less cost to stock spares
- Overcome difficult or high-torque starts
- Precise control over start time gives capability to match your systems inertia and mechanical limits
ATS22D75Q Standards
EN/IEC 60947-4-2|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|CSAULGOSTCCCC-tickSKU #2261616Part Number #ATS22D75QUNSPSC26111503UPC03606480167225
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

