Part Number # ATS480C32Y
SKU # 2415516
ATS480C32Y
Schneider Electric ATS480C32Y Soft Starter
Part Number # ATS480C32Y
SKU # 2415516
$4964.39 / Each
Schneider Electric ATS480C32Y Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS480C32Y |
| SKU #: | 2415516 |
| Amperage Rating: | 320 A |
| Coil Voltage: | 110 to 230 V AC |
| Dimensions: | 14.96 in H x 12.60 in W x 10.91 in D |
| Enclosure Type: | IP00 |
| Frequency Rating: | 50 to 60 Hz |
| Motor Power: | 100, 125, 250, 300 hp |
| Operating Temperature: | 104 to 140 deg F |
| Phase: | 3 |
| Series: | ATS480 |
| Type: | External Bypass |
| Wattage: | 90 to 315 kW |
| Connection type: | RJ45 |
| Country of origin: | ID |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 03606481089120 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$4964.39 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, ATS480C32Y, Soft Starter, External Bypass, Series: ATS480, 208 to 690 V AC, 320 A, 50 to 60 Hz Frequency, 90 to 315 kW Wattage, 100, 125, 250, 300 hp Motor, 110 to 230 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, 104 to 140 deg F Operating, 14.96 in H x 12.60 in W x 10.91 in D Dimensions
ATS480C32Y Application
Designed for digitization, connected, optimized to meet cybersecurity standard, it simplifies project execution and maximizes the availability of applicationsATS480C32Y Item Features
- Reduced engineering time and cost with ATS480, digitally powered by EcoStruxure
- Better protection of your assets with embedded cybersecurity best practices
- Extend the service lifetime of ATS48 equipment and preserve your investment
- The next evolution for soft starters with connectivity, architectures and firmware updates
- Get the best of Schneider Electric expertise in Motor Management
ATS480C32Y Standards
RoHS|REACH|Marine certified DNV|ABS|EAC|cULus|CE|UKCA|CCC|IEC/EN60947-4-1|UL 60947-4-2|IEC 60664-1|IEC 61000-4-3|IEC 61000-4-5|IEC 61000-4-11|EN/IEC 61131-2|IEC 60664-1|IEC 61000-4-4|EN/IEC 60947-4-2|IEC 60947-4-2|EN/IEC 60068-2-3|IEC 61000-4-12|IEC 60721-3-3|IP00SKU #2415516Part Number #ATS480C32YUNSPSC39121521UPC03606481089120
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

