Part Number # ATS480D88Y
SKU # 2433614
ATS480D88Y
Schneider Electric ATS480D88Y
Part Number # ATS480D88Y
SKU # 2433614
$2155.85 / Each
Schneider Electric ATS480D88Y Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS480D88Y |
| SKU #: | 2433614 |
| Amperage Rating: | 88 A |
| Dimensions: | 11.42 in H x 7.48 in W x 9.72 in D |
| Motor Power: | 25, 30, 60, 75 hp |
| Operating Temperature: | 104 to 140 deg F |
| Series: | ATS480 |
| Type: | External Bypass |
| Wattage: | 22 to 75 kW |
| Connection type: | RJ45 |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 03606481089069 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2155.85 / Each
Quantity:
Schneider Electric ATS480D88Y
Brand: Schneider Electric
Part Number: ATS480D88Y
Additional Description: SQD -ATS480D88Y Soft starter ATS480 88A 208 to 690V
Catalog Description: Soft starter, Altistart 480, 88A, 208 to 690V AC, control supply 110 to 230V AC
ATS480D88Y Application
Designed for digitization, connected, optimized to meet cybersecurity standard, it simplifies project execution and maximizes the availability of applicationsATS480D88Y Item Features
- Reduced engineering time and cost with ATS480, digitally powered by EcoStruxure
- Better protection of your assets with embedded cybersecurity best practices
- Extend the service lifetime of ATS48 equipment and preserve your investment
- The next evolution for soft starters with connectivity, architectures and firmware updates
- Get the best of Schneider Electric expertise in Motor Management
ATS480D88Y Standards
RoHS|REACH|Marine certified DNV|ABS|EAC|cULus|CE|UKCA|CCC|IEC/EN60947-4-1|UL 60947-4-2|IEC 60664-1|IEC 61000-4-3|IEC 61000-4-5|IEC 61000-4-11|EN/IEC 61131-2|IEC 60664-1|IEC 61000-4-4|EN/IEC 60947-4-2|IEC 60947-4-2|EN/IEC 60068-2-3|IEC 61000-4-12|IEC 60721-3-3|IP20SKU #2433614Part Number #ATS480D88YUNSPSC39121521UPC03606481089069
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

