Part Number # ATSU01N206LT
SKU # 2125373
ATSU01N206LT
Schneider Electric ATSU01N206LT Altistart 01 Tesys Soft Starter
Part Number # ATSU01N206LT
SKU # 2125373
$149.23 / Each
Typical price:$172.37 / Each
Schneider Electric ATSU01N206LT Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATSU01N206LT |
| SKU #: | 2125373 |
| Amperage Rating: | 6 A |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Dimensions: | 1.77 in W x 9.21 in H x 5.91 in D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Motor Power: | 3 hp |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Temperature: | -10 to 40 deg C |
| Phase: | 3 |
| Setting: | 1 to 10 s |
| Wattage: | 0.75/3 kW |
| Connection type: | Screw Clamp |
| Country of origin: | DE |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901923343 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$149.23 / Each
Typical price:$172.37 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altistart 01 Schneider Electric TeSys Soft Starter, 200 to 480 V AC, 6 A, 50/60 Hz Frequency, 0.75/3 kW Wattage, 3 hp Motor, 24 VDC Coil, 3 Pole, Setting: 1 to 10 s, 3 ph, Screw Clamp Connection, IP20 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 1.77 in W x 9.21 in H x 5.91 in D Dimensions
ATSU01N206LT Application
Asynchronous Motor, Conveyors, Conveyor Belts, Pumps, Fans, Belt Driven Machinery, Compressors, Gates, Simple Machine, Small Cranes and Automatic Doors ApplicationsATSU01N206LT Includes
18 MonthsATSU01N206LT Item Features
- Avoid mechanical stresses and extend their service life
- Progressive start limits the starting and stopping noise of motors
- Compact design
- Precise control over start time gives capability to match your systems inertia and mechanical limits
ATSU01N206LT Standards
CCC Certified|CE Marked|CSA Certified|C-Tick Compliant|EN/IEC 60947-4-2|GOST Certified|RoHS Compliant|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govATSU01N206LT Warranty
18 MonthsSKU #2125373Part Number #ATSU01N206LTUNSPSC39121521UPC00785901923343
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

