Part Number # ATV12H018M3
SKU # 2236927
Brand: Schneider Electric
ATV12H018M3
Schneider Electric ATV12H018M3 Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV12H018M3
SKU # 2236927
$247.62 / Each
Schneider Electric ATV12H018M3 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV12H018M3 |
| SKU #: | 2236927 |
| Amperage Rating: | 1.4 A |
| Series: | Altivar 12 |
| Type: | 3-Phase |
| Depth: | 4.02 in |
| Height: | 5.63 in |
| Width: | 2.83 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901682097 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$247.62 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D AC Variable Speed Drive, 3-Phase, Series: Altivar 12, 230 V AC, 1.4 A, 1/4 hp, 2.83 in Width, 4.02 in Depth, 5.63 in Height, IP20 Enclosure
ATV12H018M3 Application
For food industry, small handling applications, medical and health sector, machines with a 1-phase socket, renewable energy applications, simple mechanical applicationsATV12H018M3 Item Features
- Plug and play solution
- Electrical cabinet friendly design
- Less downtime
- Compact hardware design
ATV12H018M3 Standards
RoHS Compliant|REACH Compliant|Green Premium|WEEE Compliant|UL Listed|CSA Certified|CE Certified|C-Tick.1 Certified|GoST-R Certified|NOM Certified|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2236927Part Number #ATV12H018M3UNSPSC39122001UPC00785901682097
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

