Part Number # ATV12H055M2
SKU # 2216408
ATV12H055M2
Schneider Electric ATV12H055M2 Altivar 12 Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV12H055M2
SKU # 2216408
$275.06 / Each
Schneider Electric ATV12H055M2 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV12H055M2 |
| SKU #: | 2216408 |
| Amperage Rating: | 3.5 A |
| Depth: | 5.17 in |
| Height: | 5.63 in |
| Width: | 2.83 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901889854 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$275.06 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altivar 12 Square D AC Variable Speed Drive, 1-Phase, 200 to 240/230 V AC, 3.5 A, 3/4 hp, 2.83 in Width, 5.17 in Depth, 5.63 in Height, IP20 Enclosure
ATV12H055M2 Application
For variable and constant, food industry, small handling applications, medical and health sector, machines with a 1-phase socket, renewable energy applications, simple mechanical applicationsATV12H055M2 Item Features
- Optimized for ventilation and pumping applications - up to 30% energy savings
- Less downtime and maintenance costs with transient overtorque function
- Installation requires only one screwdriver
- Multifunctionality allows product to replace multiple components
- Reduce costs of stocking spares
- Underload and overload detection help to protect your installation
ATV12H055M2 Standards
C-Tick.1 Certified|CE Certified|CSA Certified|ECCN: EAR99|EN/IEC 60068-2-6/60068-2-27/61800-3 2, 4, 8, 12/61000-4-6/60068-2-6-1/60721-3-3/61000-4-5|GoST-R Certified|Green Premium|NOM Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL Listed|WEEE CompliantSKU #2216408Part Number #ATV12H055M2UNSPSC39122001UPC00785901889854
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

