Part Number # ATV212HD30N4
SKU # 2234230
Brand: Schneider Electric
ATV212HD30N4
Schneider Electric ATV212HD30N4 Altivar 212 Variable Speed Drive
Part Number # ATV212HD30N4
SKU # 2234230
$3150.44 / Each
Typical price:$3856.57 / Each
Schneider Electric ATV212HD30N4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV212HD30N4 |
| SKU #: | 2234230 |
| Amperage Rating: | 58.5 A |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | IP20/IP21/IP41/Open |
| Horsepower: | 40 hp |
| Type: | 3-Phase |
| Country of origin: | FR |
| Depth: | 8.43 in |
| Height: | 16.54 in |
| Mounting type: | Panel |
| Width: | 9.45 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901921554 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$3150.44 / Each
Typical price:$3856.57 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altivar 212 Square D Variable Speed Drive, 3-Phase, 400 to 480 V AC, 58.5 A, 40 hp, 9.45 in Width, 8.43 in Depth, 16.54 in Height, IP20/IP21/IP41/Open Enclosure, LED Display, Panel Mounting
ATV212HD30N4 Application
HVAC Supply, Return Fans, Cooling Tower Fans, Pumps, Domestic Water Pumps and Compressor ApplicationsATV212HD30N4 Item Features
- Centralized technical management
- Instant viewing of the energy consumption
- User-friendly
- Compact size
- Simple maintenance
- Continuity of service assured
- https://www.youtube.com/embed/4wSJbFJ0z0w
ATV212HD30N4 Standards
IP21SKU #2234230Part Number #ATV212HD30N4UNSPSC39122001UPC00785901921554
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

