Part Number # ATV630D22M3
SKU # 2333587
ATV630D22M3
Schneider Electric ATV630D22M3 Altivar Process 630 Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV630D22M3
SKU # 2333587
$5831.63 / Each
Typical price:$5932.18 / Each
Schneider Electric ATV630D22M3 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV630D22M3 |
| SKU #: | 2333587 |
| Amperage Rating: | 54.5/64.8/64.3/76 A |
| Display Type: | LED/Remote Graphic |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP20/IP21 |
| Horsepower: | 25 hp, 30 hp |
| Type: | 3-Phase Type 1 Standard |
| Country of origin: | IN |
| Depth: | 10.67 in |
| Height: | 26-1/2 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 8.9 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901515074 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$5831.63 / Each
Typical price:$5932.18 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altivar Process 630 AC Variable Speed Drive, 3-Phase Type 1 Standard, 230 V AC, 54.5/64.8/64.3/76 A, 25 hp, 30 hp, 8.9 in Width, 10.67 in Depth, 26-1/2 in Height, NEMA 1/IP20/IP21 Enclosure, LED/Remote Graphic Display, Wall Mounting
ATV630D22M3 Application
Water and Wastewater, Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Process and Utilities, Asynchronous and Synchronous Motors ApplicationsATV630D22M3 Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Stop and Go function to reduce energy consumption
- Easy maintenance via a dynamic QR code
- https://www.youtube.com/embed/QMPSFFIYlDg
ATV630D22M3 Standards
REACH Compliant|Green Premium|WEEE Compliant|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 1 Category C2|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|UL 508C|EN/IEC 61800-5-1|IEC 61000-3-12|IEC 60721-3|IEC 61508|IEC 13849-1|SEMI F47-0706|ATEX INERIS|ATEX Zone 2/22|DNV-GL|CE Certified|CSA Certified|TUV Certified|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2333587Part Number #ATV630D22M3UNSPSC39122001UPC00785901515074
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

