Part Number # ATV630D22N4
SKU # 2314109
Brand: Schneider Electric
ATV630D22N4
Schneider Electric ATV630D22N4 Altivar 630 Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV630D22N4
SKU # 2314109
$5519.19 / Each
Typical price:$5614.34 / Each
Schneider Electric ATV630D22N4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV630D22N4 |
| SKU #: | 2314109 |
| Amperage Rating: | 29.9/34.1/34.4/39.6 A |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP00/IP20/IP21 |
| Horsepower: | 25 hp, 30 hp |
| Series: | Altivar 630 |
| Type: | 3-Phase Type 1 Standard |
| Country of origin: | IN |
| Depth: | 9.13 in |
| Height: | 21-1/2 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 8.31 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901376019 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$5519.19 / Each
Typical price:$5614.34 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altivar 630 Square D AC Variable Speed Drive, 3-Phase Type 1 Standard, 380 to 480 V AC, 29.9/34.1/34.4/39.6 A, 25 hp, 30 hp, 8.31 in Width, 9.13 in Depth, 21-1/2 in Height, NEMA 1/IP00/IP20/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
ATV630D22N4 Application
Waste Water Treatment Plants, Oil, Gas, Mining, Minerals, Metals, Food, Beverage, Process, Utilities, Asynchronous and Synchronous Motors ApplicationsATV630D22N4 Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Stop and Go function to reduce energy consumption
- Easy maintenance via a dynamic QR code
ATV630D22N4 Standards
ATEX INERIS|ATEX Zone 2/22|CE Certified|CSA Certified|DNV-GL Approved|EN/IEC 60068-2-6/60068-2-27/61800-3 2, 4, 8, 12/61000-4-6/60068-2-6-1/60721-3-3/61000-4-5|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 1 Category C2|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|EN/IEC 61800-5-1|Green Premium|IEC 13849-1|IEC 60721-3|IEC 61000-3-12|IEC 61508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RoHS Compliant|SEMI F47-0706|TUV Certified|UL 508C|UL Listed|WEEE CompliantSKU #2314109Part Number #ATV630D22N4UNSPSC39122001UPC00785901376019
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

