Part Number # ATV630D55N4ZU
SKU # 2419631
ATV630D55N4ZU
Schneider Electric ATV630D55N4ZU ATV600 3-Phase Standard Variable Speed Drive
Part Number # ATV630D55N4ZU
SKU # 2419631
Schneider Electric ATV630D55N4ZU Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV630D55N4ZU |
| SKU #: | 2419631 |
| Amperage Rating: | 97.2/84.2 A Normal Duty/81.4/71.8 A Heavy Duty |
| Enclosure Type: | IP20/IP00 |
| Horsepower: | 75 hp Normal Duty/60 hp Heavy Duty |
| Series: | ATV600 |
| Depth: | 12.09 in |
| Height: | 29.45 in |
| Width: | 10.43 in |
| UNSPSC: | 39122003 |
| UPC: | 03606489739980 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric ATV630D55N4ZU ATV600 3-Phase Standard Variable Speed Drive
Brand: Schneider Electric
Part Number: ATV630D55N4ZU
Schneider Electric, ATV630D55N4ZU, Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, Series: ATV600, 380 to 480 V, 97.2, 84.2 A Normal Duty/81.4, 71.8 A Heavy Duty, 75 hp Normal Duty/60 hp Heavy Duty, 10.43 in Width, 12.09 in Depth, 29.45 in Height, IP20/IP00 Enclosure, LED Display, Cabinet Mounting
Additional Description: SQD -ATV630D55N4ZU ATV630 T12 RDY IP00 75HP 400V WO KEYPAD
Catalog Description: variable speed drive, Altivar Process ATV600, ATV630, cabinet Integration, IP00, 55kW, 380...480V, for US
ATV630D55N4ZU Application
Process and UtilitiesATV630D55N4ZU Standards
UL 508C|IEC 60721-3|REACH Compliant|IEC 13849-1|DNV-GL|ATEX INERIS|EN/IEC 61800-3|UL Listed|ROHS Compliant|EN/IEC 61800-3 environment 2 category C3|TUV Certified|IEC 61508|WEEE Compliant|CE Certified|ATEX zone 2/22|CSA Certified|IEC 61000-3-12|EN/IEC 61800-5-1|EN/IEC 61800-3 environment 1 category C2|PROP65SKU #2419631Part Number #ATV630D55N4ZUUNSPSC39122003UPC03606489739980
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

